Czy uda się uratować kolejne 6 żyć?

Spójrzcie na ten film – takie widoki spotykamy podczas większości kontroli dobrostanu zwierząt. To bliska okolica Lublina, tylko 20 km od centrum miasta. Wygląda na to, że zasady higieny i edukacja pro-zwierzęca tutaj nie dotarły.

Tutaj wciąż króluje przeświadczenie, że pies musi być, a jak ten pies się czuje, nie ważne, bo jego rolą jest “pilnowanie, a nie relaks”!

Tylko czego ma pilnować? Dziurawej budy?

– Kiedy są spuszczane z łańcuchów?

– NIGDY, BO JESZCZE KOGO POGRYZĄ.

– Co jedzą psy?

– WSZYSTKO, CO W DOMU Z JEDZENIA ZOSTANIE

(sądząc po ich masie ciała zostaje niewiele).

– Dlaczego psy nie mają wody?

– RANO DAWAŁEM…

Gdy zadawaliśmy to pytanie, była godzina 18!

Przy tej odpowiedzi może pęknąć serce, zważywszy, że w dziurawej budzie, na gołych deskach piszczy z głodu 5 maleńkich szczeniąt, a do nas macha ogonem dość duża suczka, której można policzyć żebra. Sierść jeszcze tuszuje wychudzenie psa, ale zmysłu dotyku nie da się oszukać – dotykając kości miednicy można się uczyć anatomii! Dodatkowo to wychudzone ciało, ta troskliwa psia matka musiała dźwigać ciężki łańcuch, zawiązany bezpośrednio na szyi.

Z drugiej strony stodoły samiec, również chudy, ale bardziej energiczny, bo młodszy. On nie dostał nawet budy, tylko krótki łańcuch, również bez obroży, zardzewiały garnek i starą kanapę, którą wydrapał z rozpaczy, więc teraz musi spać na wystających sprężynach.

Dookoła tych psich rezydencji wysypisko odpadów: słoiki, puszki i inne śmieci składowane tuż przy miejscach pobytu psów.

Jak długo jeszcze na polskiej wsi zardzewiały garnek na wodę dla psa będzie mu służył do chwili, gdy zrobi się w nim dziura i woda wycieknie? Czy jesteście sobie w stanie wyobrazić, że właściciel potrafi stwierdzić, że skoro pies tyle lat pije, to widocznie rdza jest nieszkodliwa..?

Suczka ze szczeniętami jest już pod naszą opieką. Zaufała nam od razu. Samca nie mogliśmy zabrać, nasze domy tymczasowe są pełne, a środków na utrzymanie nowych zwierząt brakuje. Właściciel dostał szczegółowe zalecenia w sprawie poprawy warunków życia psa, których wykonanie skontrolujemy niedługo.

POMÓŻ nam pomagać – wpłać dowolną darowiznę, udostępnij post, zostań domem tymczasowym, kup karmę wysokiej jakości, wskazaną przez nas lub inne potrzebne naszym podopiecznym rzeczy.

Możesz pomóc? Napisz lub zadzwoń.

070520