Interwencja w hodowli w Gminie Poniatowa

🛑 Dnia 2.04.2021 r. Prokuratura w Opolu Lubelskim zwróciła się do nas z prośbą o przystąpienie do sprawy i przeprowadzenie czynności wraz z Policją mających na celu zabezpieczenie zwierząt, które zostały u hodowcy po tym, jak Stowarzyszenie Pogotowie dla Zwierząt w styczniu tego roku zabrało z jego posesji 18 psów w najgorszym stanie. Pogotowie dla Zwierząt pomimo złożenia wniosku o odebranie pozostałych zwierząt, nie uzyskało takiej zgody.

⛔ Towarzyszący ich interwencji Powiatowy Lekarz Weterynarii, nie widział przesłanek do tego, by zabezpieczyć zwierzęta od osoby, która latami nie zapewniała im odpowiednich warunków bytowych. O zgrozo to stanowisko podzieliła również Gmina Poniatowa oraz wówczas również Prokuratura, które jednym głosem uznały, że psy mogą tam zostać.

👉 Tym sposobem w dniu naszej interwencji zamiast niemal setki zwierząt, które miały przebywać u hodowcy, zastaliśmy jedynie 64 – pozostałe zostały prawdopodobnie sprzedane. A wszystko to dzięki opieszałości w/w organów, które niepotrzebnie przyczyniły się do przedłużenia cierpienia zwierząt i spowodowały, że wiele z nich nie otrzymało szansy na pomoc i nieznany jest ich los. Warto tutaj zaznaczyć, że pośród brakujących zwierząt są zwierzęta, które już podczas pierwszej interwencji były w złym stanie.

✔ Tego typu interwencja to olbrzymie przedsięwzięcie wymagające pokaźnych środków finansowych, sprzętu oraz specjalistów, którzy zadbają o bezpieczeństwo ludzi i zwierząt. ⚠ Zaznaczyć należy, że zabezpieczaliśmy psy ras użytkowych, które wymagają niezwykle umiejętnego podejścia. Dużym wyzwaniem było również zgranie w czasie 25 wolontariuszy bez których ta interwencja nigdy by się nie odbyła.

✔ Z uwagi na to, że Pogotowie dla Zwierząt było przygotowane do podjęcia tej interwencji już styczniu tego roku – posiadali miejsca i środki finansowe na zabezpieczenie tych zwierząt, zwróciliśmy się do nich o udostępnienie miejsc i środków, jakie zebrali od społeczności na ten cel.

✔ W konsekwencji na interwencji pojawili się specjaliści z całej Polski, którzy na czas przeprowadzenia czynności stali się częścią naszej Fundacji, co pozwoliło nam na skuteczne i sprawne przeprowadzenie interwencji – za co serdecznie im dziękujemy 🤗. Dzięki temu wszystkie psy, które zastaliśmy w dniu przeprowadzania czynności na posesji hodowcy są już bezpieczne❗

➡ Fundacja EX LEGE wspólnie z Prokuraturą będzie monitorować miejsca do których trafiły zwierzęta. Obecnie wszystkie psy przebywają awaryjnie w hotelu. Wkrótce muszą zostać rozdysponowane do domów tymczasowych na czas zakończenia postępowania. Osoby zainteresowane zaoferowaniem pomocy w tym względzie proszone są o zgłaszanie się do Fundacji EX LEGE oraz do Pogotowia dla Zwierząt – zabezpieczone zwierzęta to psy w typie owczarków niemieckich oraz owczarków belgijskich.

📝 Nasza Fundacja wraz z Pogotowiem dla Zwierząt reprezentuje przed organami ścigania prawa pokrzywdzonych zwierząt w tej sprawie. Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się rozliczyć hodowcę przed Sądem za koszmar, jaki zgotował tym zwierzętom.

📌 Dziękujemy Prokuraturze Krajowej oraz Prokuraturze Rejonowej w Opolu Lubelskim za zaufanie. Mamy nadzieję, że ten wyjątkowo trudny teren do działań, jakim jest Lubelszczyzna, w końcu dostrzeże w potrzebujących zwierzętach istoty czujące.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

Fundacja Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE