WYROK W SPRAWIE SPRZEDAŻY PSÓW NA OLX

👩‍⚖ W Sądzie Rejonowym w Rykach zapadł WYROK w sprawie nielegalnej sprzedaży psów na portalu OLX. Fundacja EX LEGE pełniła rolę oskarżyciela posiłkowego w tej sprawie.

Robert S. 36-letni, mieszkaniec powiatu Ryckiego, został skazany za:

👉 WPROWADZENIE do obrotu celem osiągnięcia korzyści majątkowej 6 sztuk psów rasy owczarek środkowoazjatycki za pośrednictwem ogłoszeń internetowych na OLX,
👉 USIŁOWANIE wprowadzenia do obrotu celem osiągnięcia korzyści majątkowej 3 sztuk psów rasy owczarek środkowoazjatycki,
👉 ROZMNAŻANIE suki w celach handlowych,
👉 utrzymywanie psa rasy agresywnej bez zezwolenia.

📌 O tym, że Robert S. sprzedaje na portalu OLX pod przykrywką ogłoszeń o oddaniu psów ZA DARMO powiadomił nas anonimowy zgłaszający. Jak się okazało, w momencie gdy kupujący kontaktowali się z ogłoszeniodawcą ten ostentacyjnie wskazywał cenę 1000-1500 zł za 1 psa.

📌 Podczas rozmowy telefonicznej mężczyzna radośnie przyznawał, że NIE jest zarejestrowany w żadnym stowarzyszeniu i dlatego nie może wystawiać ogłoszeń zawierających cenę. Dodatkowo nonszalancko demonstrował swoją znajomość obowiązujących przepisów w tym aspekcie i chwalił się, że udaje mu się skutecznie sprzedawać psy w ten sposób już KILKA lat.

😣 Rober S. w rozmowach telefonicznych z klientami opowiadał, że wozi swoją sukę w celu jej pokrycia na Ukrainę, potem lekarz przyjeżdża do Polski i kopiuje na miejscu szczeniakom uszy. Mężczyzna twierdził w rozmowach, że doskonale wie, że kopiowanie uszu w Polsce jest nielegalne – dlatego jego psy posiadają ukraińskie książeczki zaopatrzone w ukraińskie wpisy oraz pieczątki.

⚠ W sprawie toczyły się dwa różne postępowania – pierwsze w sprawie znęcania się nad psami w postaci kopiowania uszu (tutaj niestety sprawcy nie wykryto), drugie w sprawie nielegalnej sprzedaży psów na portalu OLX, rozmnażania suki w celach handlowych, a także w sprawie utrzymywania psa rasy agresywnej bez zezwolenia.

Po zgromadzeniu materiału dowodowego w tej sprawie na interwencję udaliśmy się już wraz z Policją 🚓. W jej rezultacie zabezpieczyliśmy 3 psiaki, resztę Robert S. zdążył sprzedać 😡.

❓ Po naszej interwencji Robert S. kontaktował się z nami w celu „powierzenia” nam informacji o innym hodowcy, który również zamieszkuje w okolicach Ryk i posiada pseudohodowlę, w której samodzielnie sekatorem tnie szczeniakom uszy 🤬. Niestety finalnie nie podał organom ścigania danych wspomnianej wyżej pseudohodowli.

👉 Oświadczył również, że szczenięta, które u niego (Roberta S.) się znalazły zostały przemycone przez granicę przez „jakąś” osobę trzecią i przekazane w jego ręce. Twierdził, że ostatecznie taką wersję utrzyma w sądzie i zaprzeczył, by kiedykolwiek mówił o kopiowaniu szczeniąt u niego na posesji przez ukraińskiego lekarza weterynarii. I tej wersji w Sądzie się trzymał.

👉 Oprócz zabezpieczonych psów Robert S. okazał nam na miejscu psa rasy uznawanej w naszym kraju za agresywną – Amerykańskiego Pit Bull Teriera, którego utrzymywał bez wymaganego zezwolenia.

Finalnie mieszkaniec powiatu Ryckiego 36-letni Rober S. został uznany winnym tego że:

➡ wbrew zakazowi WPROWADZIŁ do obrotu celem osiągnięcia korzyści majątkowej 6 psów rasy owczarek środkowoazjatycki za pośrednictwem ogłoszeń internetowych na profilu OLX;
➡ wbrew zakazowi USIŁOWAŁ wprowadzić do obrotu celem osiągnięcia korzyści majątkowej 3 psy rasy owczarek środkowoazjatycki za pośrednictwem ogłoszeń internetowych na profilu OLX;
➡ wbrew zakazowi ROZMNAŻAŁ sukę rasy owczarek środkowoazjatycki w celach handlowych;
➡ utrzymywał psa rasy uznawanej za agresywną bez wymaganego zezwolenia.

i za to Sąd wymierzył mu łączną karę 2000 zł grzywny, orzekł przepadek psów, nawiązkę w kwocie 1000 zł na cel związany z ochroną zwierząt, zasądził na rzecz Skarbu Państwa kwotę 1300 zł tytułem wydatków dot. postępowania.

Wyrok jest prawomocny.