Wyrok w sprawie psa zatłuczonego młotkiem

W dniu dzisiejszym w Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód w Lublinie został ogłoszony wyrok w sprawie Henryka A. oskarżonego o usiłowanie zabicia własnego psa ze szczególnym okrucieństwem. Fundacja EX LEGE pełniła rolę oskarżyciela posiłkowego w tej sprawie. Mężczyzna został również oskarżony o znęcanie się nad żoną.

Henryk A. został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności za zabicie psa oraz na 8 miesięcy za znęcanie się na żoną – w rezultacie Sąd wymierzył Henrykowi A. łączną karę jednego roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres trzech lat próby, dodatkowo orzekł środek karny w postaci zakazu posiadania wszelkich zwierząt na okres 10 lat oraz nawiązkę w kwocie 2000 zł. Wyrok jest nieprawomocny.

Zdarzenie miało miejsce w lipcu 2018 roku w Lublinie. O całym zajściu Policję powiadomiła lekarz weterynarii, która została wezwana na miejsce tego makabrycznego zdarzenia przez żonę właściciela psa. Kobieta w pierwszym momencie poinformowała lekarkę, że pies został potrącony przez samochód, czemu ze względu na rodzaj obrażeń, ta nie dała wiary. Kiedy pojawiła się na miejscu ujrzała ciężko ranną białą suczkę w typie owczarka podhalańskiego z zakrwawioną głową. Śledczy ustalili, że mężczyzna przynajmniej trzy razy uderzył swojego psa młotkiem w głowę. Niestety z uwagi na poważne obrażenia lekarka weterynarii niezwłocznie podjęła decyzję o eutanazji suczki, by zaoszczędzić zwierzęciu dalszego cierpienia.

wyrok