Wyrok – właścicielka winna znęcania. Zwierzę nie przeżyło.

Do zdarzenia doszło w dniu 21 grudnia 2018 r. w Nisku (woj. podkarpackie), w godzinach wieczornych, gdzie kilkuletni pies rasy mix uległ wypadkowi komunikacyjnemu. Na miejscu zdarzenia zwierzę zostało znalezione z uczepionym do szyi 118 cm łańcuchem i zamocowanym do niego metalowym obciążnikiem o wadze ok. 5 kg. Właścicielka tłumaczyła, że przymocowała zwierzęciu obciążnik, by nie skakał na ludzi i nie uciekał. Zwierzęciu udało się uciec i został potrącony przez samochód. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia i do tej pory nie udało się ustalić jego tożsamości. Niestety, z uwagi na rozległe i liczne obrażenia ciała psa lekarz weterynarii podjął decyzję o eutanazji zwierzęcia.

Na prośbę internautów zawiadomienie w tej sprawie złożyła Fundacja EX LEGE. W konsekwencji Prokuratura Rejonowa w Nisku skierowała do Sądu Rejonowego w Nisku akt oskarżenia przeciwko Wandzie D. oskarżonej o to, że znęcała się nad psem w ten sposób, że nałożyła mu na szyję obrożę z przytwierdzonym do niej metalowym łańcuchem z metalowym obciążnikiem, który spowodował ograniczenie ruchu psa, zmuszając zwierzę do przebywania w nienaturalnej pozycji tj. o czyn z art 35 ust. 1a ustawy o ochronie zwierząt.

We wtorek (30.04.2019 r.) zapadł wyrok skazujący właścicielkę zwierzęcia na karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres dwóch lat próby, środek karny w postaci zakazu posiadania psów na okres dwóch lat i nawiązkę w kwocie 1000 zł.

Fundacja EX LEGE pełniła rolę oskarżyciela posiłkowego w tej sprawie, a Kancelaria Adwokacka Adwokat Anny Bożek z Niska reprezentowała Fundację EX LEGE w przedmiotowej sprawie przed Sądem, za co serdecznie dziękujemy.

Tutaj opis zdarzenia: https://www.fundacjaexlege.pl/interwencje/okrutna-smierc-zamiast-oplatka/

wyrok21