Nie czyń zła – nie strasz zwierząt

Sylwester zbliża się wielkimi krokami. Dla wielu z nas jest to czas oczekiwany, pełen nadziei i planów na Nowy Rok. Niektórych czeka szampańska zabawa do rana, innych czeka noc pełna strachu i bólu. Każdego roku tysiące zwierząt cierpi z powodu hałasu spowodowanego fajerwerkami. Cierpią zarówno zwierzęta domowe jak i dzikie (w szczególności ptaki).

fajerwerki

Wszyscy dobrze wiemy, że zarówno psy jak i koty mają lepszy słuch od ludzi. Ostrość słuchu psa w zakresie niskich częstotliwości jest zbliżona do ludzkiej. Największe różnice w słyszeniu pomiędzy psem i człowiekiem występują na wysokich częstotliwościach. Człowiek może słyszeć dźwięki do 20000 herców. Psy słyszą dźwięki o znacznie wyższej częstotliwości 47000-65000 herców, co jest cechą osobniczą każdego psa. A teraz wyobraźmy sobie standardowy huk fajerwerków i petard. My odbieramy te dźwięki jak bardzo głośny huk a teraz pomnóżmy go przez 3-4 razy, przez co uzyskujemy efekt bezpośredniego ostrzału artyleryjskiego. Dodajmy do tego zdezorientowanie, efekt zaskoczenia, niezrozumienie. Tak właśnie Sylwestra odbierają zwierzęta. Niezła mieszanka strachu i paniki.
Dlatego apelujemy do Państwa o to, aby w tym roku zrezygnować z fajerwerków i petard. Weźmy pod uwagę naszych braci mniejszych.

Jak zniwelować skutki Sylwestrowego huku?
1. Pamiętajmy, aby w tym dniu wyjść z psem na spacer przed strzelaniem fajerwerków lub dopiero po nim. Konieczne jest aby pies nie biegał luzem, tylko był pod naszą kontrolą – na smyczy. W tym wypadku smycz może uratować naszemu pupilowi niejednokrotnie nawet i życie. Wystraszone zwierzę może uciec i zgubić się w ciemnościach lub zostać zabitym przez samochód. Ten los staje się corocznie udziałem dziesiątek psów.
2. Stwórzmy w domu „oazę spokoju” – zamknijmy okna, zasłońmy rolety, z koca możemy zrobić „namiot”. Pamiętajmy, że nasze opanowanie i spokój także jest ważne. Pocieszanie na siłę może tylko zaszkodzić. Pies odbiera tulenie się jako oznakę, że my też się boimy, przez co tylko potęgujemy jego strach.
3. Właściciele zwierząt szczególnie podatnych na duży hałas powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Obecnie na rynku istnieje wiele preparatów, których zadaniem jest farmakologiczne uspokojenie zwierzaka. Pamiętajmy, że większości z nich należy zacząć podawać kilka dni przed Sylwestrem, dlatego nie zwlekajmy z tym do ostatniej chwili.
Życzymy wszystkim szampańskiej zabawy, a naszym czworonożnym przyjaciołom spokoju.